System alarmowy

System alarmowy obejmuje grupę urządzeń, które służą do wykrywania i sygnalizowania zagrożeń wynikających z kradzieży lub włamania. Jego podstawowym elementem jest płyta główna, nazywana także centralą alarmową. Czym cechuje się taki system? Jak wybrać najlepsze rozwiązanie? O czym warto pamiętać? 

Efektowny system alarmowy 

Centrala systemu jest odpowiedzialna za monitorowanie stanu danych elementów, tj. czujników alarmowych, klawiatury, sygnalizatorów. Wpływa ona na działanie całego systemu, analizowania sygnału pochodzącego z alarmu, zarządzanie powiadomieniami i uruchamianie sygnalizacji w danej sytuacji. Pamiętajmy o tym, że stworzenie efektownego systemu zależy od kilku aspektów. Przede wszystkim konieczne jest odpowiednie dobranie centrali, zaprojektowanie skutecznej struktury kablowej, czy też umieszczenie czujników w danych miejscach, wpływających na prawidłowe działanie.  

Wybór najlepszego rozwiązania 

Podczas wyboru systemu alarmowego zwróćmy uwagę na istotne parametry. Najważniejszym z nich jest ilość obsługiwanych linii dozorowych lub możliwość rozbudowania za pomocą ekspanderów. Ogólnie rzecz biorąc, ilość linii dozorowych jest ściśle związana z ilością obsługiwanych przez nią czujek. Systemy alarmowe posiadają daną ilość wejść na płycie głównej, przy czym często ich nazwy są mylne. Przed dobraniem centrali należy sprawdzić każdy parametr, aby zapewnić prawidłową pracę i najlepszą jakość. Ważne jest to, że systemy tego typu bazują na wielu dodatkowych cechach wspomagających użytkowanie całego systemu. System będzie całkowicie użyteczny wtedy, gdy określimy swoje oczekiwania i weźmiemy pod uwagę każdy najmniejszy szczegół.  

Systemy alarmowe są używane nie tylko w firmach, lecz także w domach i wielu innych budynkach. Można je zastosować wszędzie tam, gdzie pragnie się zabezpieczyć obiekt przed włamaniem. Alarm w razie wykrycia nieprawidłowości powiadomi nas o zagrożeniu i wyda sygnały dźwiękowe. To rozwiązanie zyskuje szerokie grono zwolenników w wielu miejscach.