Monitoring farmy fotowoltaicznej

Odnawialne źródła energii w dzisiejszych czasach cieszą się sporym uznaniem na rynku. Coraz chętniej sięgamy po takie rozwiązania, które będą przyjazne dla środowiska i pozwolą nam zaoszczędzić koszty. Jednym z ciekawszych opcji jest korzystanie z farmy fotowoltaicznej, która jest wykorzystywana przez domy i firmy. Czym jest taka farma? Jak zadbać o monitoring w tym miejscu? O czym warto pamiętać? 

Czym jest farma fotowoltaiczna? 

Praktycznie każdy z nas choć raz słyszał o farmie fotowoltaicznej, jednak nie każdy wie, co pod tą nazwą się kryje. Ogólnie rzecz ujmując, obejmuje ona systemy współpracujących ze sobą słonecznych panelu, które są tworzone w celu generowania energii elektrycznej. Energia powstaje z promieni słonecznych i wpływa na ochronę środowiska. Nie zapominajmy o tym, że aspekt ekologiczny jest tutaj bardzo istotny. Liczbę połączeń i przekaźników dostosować można do swoich oczekiwań, co także jest związane ze sprzedażą nadwyżek lub z własnym użytkiem. Otrzymujemy bowiem zróżnicowane ilości energii ze słońca.  

Monitoring wideo 

Monitoring farmy fotowoltaicznej ma wiele korzyści. Zarejestrowany obraz jest analizowany przez specjalny system w czasie rzeczywistym. Jeśli dojdzie do naruszenia strefy objętej monitoringiem, sygnał alarmowy trafia do firmy, która zajmuje się monitorowaniem alarmów. Kolejnym etapem jest sprawdzenie, czy alarm nie był fałszywy. Jeśli zauważone zostanie przekroczenie strefy przez osoby niepożądane, wtedy dochodzi do podjęcia interwencji. Pomocnym narzędziem jest wideoweryfikacja alarmów, co znacznie zmniejsza koszty obsługi związane ze zmniejszeniem przyjazdu służb interwencyjnych w razie pomyłki.  

Nowoczesne systemy monitoringu mają wiele dodatkowych funkcji, które przydadzą się na co dzień. Zaawansowana analityka wideo, jaka wykorzystywana jest podczas monitorowania, odznaczać się powinna odpornością na drgania obrazu i działanie warunków atmosferycznych. Dzięki temu bez problemu dojdzie do wykrycia obiektów, jakie znajdą się w strefie kontrolowanej.